Top Ad unit 728 × 90

HDP'den Lice Açıklaması : Bahçeli Kışkırttı, Asker Saldırdı

HDP'den Lice Açıklaması: Bahçeli Kışkırttı, Asker Saldırdı

Lice'de devam eden gerginlikle ilgili açıklama yapan HDP, Lice'deki olayların MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kışkırtması ile büyüdüğünü belirtti.


Halkların Demokratik Partisi(HDP) Merkez Yürütme KuruluLice'de yıkılan heykel için, “MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin kışkırtması ile büyüyen ve diyalog yoluyla çözülmesi gereken bir konunun askeri bir saldırı ile karşılık bulması, heykelin yerinden alınması, mezarların bir kısmının asker kurşunlarıyla tahrip edilmesi, asker ve sivil bürokrasinin, siyasi iktidarın çözümden ve müzakereden ne anladığını göstermiştir.” açıklaması yaptı. Basın açıklamasının son bölümünde ise, “Sağduyulu davranmak, var olan çatışmasızlık durumunun yara almaması için çaba ve hassasiyet göstermek temel yaklaşımımız olmalıdır.” ifadesi yer aldı.

"30 YILLIK SAVAŞIN YARALARI DEĞERLERE SAGIYLA SARILIR"
Konu hakkında yazılı açıklama yapan HDP’nin üst yönetimi, “Ağır silahlarla halkın bulunduğu alana ateş açan zihniyetin barıştan, hukuktan, demokrasiden anladığı sadece ve sadece kaba kuvvet ve şiddettir. Saldırı alanındaki binlerce boş kovan bu anlayışa işaret etmektedir. Çözüm ve barışla sonuçlanması gereken müzakerelerin en önemli yaklaşımlarından biri de karşılıklı anlayış ve değerlere saygıdır. Toplumsal barış, ancak halkların değerlerine saygı gösterilerek geliştirilebilir. 30 yıllık savaş ve çatışma döneminin yaralarının sarılması ancak bu yolla mümkündür.” dedi.

"HALKA YÖNELİK BU SALDIRIYI KINIYORUZ"

“Halka yönelik bu saldırıyı kınıyoruz.” denilen HDP açıklaması, “Halkın üzerine ateş açma emrini veren askeri yetkililer hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve bu kişiler açığa alınmalıdır. Heykel için bir günde yıkım kararı alan mahkemenin, bir kişinin katledildiği saldırıda aynı hızla soruşturma yapmasını bekliyoruz. Yargının tutumu barışa hizmet etmelidir. Bu saldırının demokratikleşme, çözüm, barış ve müzakere söylemlerinin yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirilmesi son derece manidardır. AKPiktidarı, asker ve sivil bürokratlar, halkın değerleriyle oynama hevesinden bir an önce vazgeçmelidir. Hükümet bu tür saldırgan tutumların oluşmasına zemin hazırlamamalı, müzakerelerin adil bir barış ve onurlu bir yaşamla sonuçlanması için gereken adımları hızla atmalıdır. Sağduyulu davranmak, var olan çatışmasızlık durumunun yara almaması için çaba ve hassasiyet göstermek temel yaklaşımımız olmalıdır.” diye son buldu.
http://www.haberler.com/hdp-silahli-saldiriyla-diyalog-kurulmaz-6393918-haberi/

HDP'den Lice Açıklaması : Bahçeli Kışkırttı, Asker Saldırdı Reviewed by hayrullah aksoy on 09:02 Rating: 5

Hiç yorum yok:

All Rights Reserved by Hayri EXPRESS © 2014 - 2015

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.